6 nejčastějších chyb v low carb dietě

Shutterstock.com - Těstoviny

Dali jste se na cestu nízkosacharidového stravování, což je velmi dobré rozhodnutí. Někteří lidé se ale pustí do akce, aniž by si promysleli další kroky. Také patříte mezi zbrklouše, kteří se těší se na první výsledky, a proto jste vlétli do všeho takříkajíc po hlavě? Pokud kývete hlavou, zmírněte tempo. S nedostatečně připravenou dietní strategií byste mohli udělat zbytečné chyby. Provedeme vás těmi nejčastějšími, abyste se jich dokázali úspěšně vyvarovat.

Vsadíte hlavně na proteinové doplňky

Prvním nevhodným krokem je, že nevolíte dostatečné pestrou a vyváženou stravu. Někteří lidé sáhnou hned po různých proteinových výrobcích jako jsou například kaše, tyčinky, koktejly nebo pudinky a podobně. To je úplně špatně, protože začne trpět vaše trávení – okamžitě se taková nevhodná změna do něj promítne. Může dojít k průjmům, zácpě, nadýmání atd. Úplně si rozhodíte střevní mikroflóru, je vysoce pravděpodobné, že vám bude chybět celá řada vitamínů a minerálních látek. Konec diety pak bude téměř jistě znamenat jojo efekt.

Je sice pravda, že proteinové doplňky vám mohou ušetřit čas, pokud zrovna nemůžete nebo nechcete vařit, ale není možné celou dietu postavit jenom na nich. Je potřeba se nad svým jídelníčkem celkově zamyslet. Zvolit si takový, který pestrý, bohatý na živiny, bude využívat kvalitních dostupných základních surovin. Proteinovým doplňkům se vyhýbat nemusíte, ale je potřeba vybírat je s rozvahou. Měly by být doplňkem kvalitní nízkosacharidové stravy, nikoliv jejím základem.

Využíváte nekvalitní zdroje potravin

Spousta lidí si myslí, že nemá čas vařit, a tak prostě sáhne po dostupných potravinách z kategorie těch průmyslově zpracovaných. Domnívají se, že tím ušetří čas strávený v kuchyni a docílí hubnutí. V prvním případě mají pravdu, v tom druhém už ne. Ano, sice můžete jinak využít čas, který byste věnovali vaření, ale pokud jde o shazování kilogramů, tam se vám takový přístup vymstí. Nízkosacharidovou stravu nelze vyřešit tím, že když nemáte sacharidy, budete se přejídat proteinovými drinky. Ani vyšší podíl tuků ve stravě nemůžete kompenzovat tučným masem. Strava by vždy měla být pestrá. Znamená to kvalitní zdroje bílkovin, například vejce z volného chovu, kvalitní maso rozmanitých druhů, nezapomínejte hlavně na ryby s vysokým obsahem omega-3 mastných nenasycených kyselin (třeba losos, tuňák, treska atd.), plnotučné mléčné výrobky. Z tuků vsaďte na olivový a kokosový olej, avokádo, přepuštěné máslo ghee, neměly by chybět ořechy a semínka.

Vynecháváte tuky

Dalším poměrně častým omylem je osekat nejenom příjem sacharidů, ale i tuků. Leckdo to udělá v domnění, že je nezdravé jíst nejenom sacharidy, ale i tuky. Jenže to má háček. Když tělo nebude mít dostatek sacharidů i tuků, zareaguje na tento stav zpomalením metabolismu. Tím pádem se hubnutí zastaví a kilogramy zkrátka ubývat nebudou. Dalším negativním jevem je, že si kvůli nedostatku tuků můžete také narušit hormonální rovnováhu. Jestli do sebe v jídel dostanete tak málo energie, že prakticky ani nepokryjete bazální metabolismus, je to naprosto špatně. Navíc můžete trpět i nedostatkem vitamínů, zejména těch, které jsou rozpustné v tucích. Všechno dohromady se potom podepíše na sníženém fyzickém i psychickém výkonu.

Přepísknete to s bílkovinami

Také si myslíte, že low carb režim znamená překrmovat se masem, vajíčky a sýry a do toho si připravovat ještě různé proteinové drinky? I tohle je velký a bohužel také častý omyl. Nemůžete do sebe cpát přemíru bílkovin. To je nezdravé a nevhodné zejména pro vaše ledviny. Také tímto způsobem hubnutí nedocílíte. I s bílkovinami byste měli zacházet s mírou. Běžné je konzumovat cca 1 gram bílkovin na kilo živé váhy. Pokud se hýbete a hodně aktivně sportujete, může to být více. Ovšem nikdy by denní dávka proteinů neměla být vyšší než 2 gramy na 1 kg hmotnosti.

Nedostatečně pijete

Velmi často zapomínáme pít. Pitný režim trpí, máme tendenci se napít třeba ráno, pak celé dopoledne nic, trochu pití k obědu a potom až večer. Je ale třeba doplňovat tekutiny po celý den, i když samozřejmě s mírou. Je chyba celý den nepít a pak se nárazově prolévat. Nesmírně tím trpí ledviny. Mnohem lepší je dopřát si po douškách kvalitní pitnou neperlivou vodu a vybrané čaje během celého dne. Toto pravidlo platí nejenom pro nízkosacharidové stravování, ale pro zdravé stravování obecně.

Kopírujete zdánlivě zaručené recepty

Jedete podle jídelníčku, který vám doporučil známý nebo jste si někde přečetli, že takhle jí nějaká slavná osobnost. Je nesmysl někoho kopírovat, protože každý z nás je jedinečný. Zkrátka a jednoduše i v oblasti low carb diety nemáme jednotnou dietu, která by vyhovovala a pomohla zhubnout úplně všem lidem. Na každého platí něco trochu jiného. Proto je podstatné hledat a experimentovat.

Zkrátka zkoušet, co vám přesně sedne a přizpůsobovat stravování aktuálním zkušenostem. V tom, jak budete nízkosacharidový režim snášet, hraje roli i skutečnost, jak jste se stravovali dosud. Například, jak dokázalo vaše tělo využít energii z tuků, jak umělo zpracovat bílkoviny, netrpíte-li nějakou intolerancí na potraviny nebo chronickými střevními potížemi. Jestliže máte problémy s trávením, měli byste se nejdříve zaměřit na jejich odstranění.

Rozhodně není vhodné začínat experimenty typu stoprocentně fungující jídelníček, díky kterému zhubnete za 14 dní 10 kilogramů. To je nesmysl, to rozhodně není pravda. Můžete si tak víc ublížit, než pomoci.

Číst další články