Low carb versus paleo dieta: V čem se liší?

Shutterstock.com - kalorie potravin

Možná jste kromě low carb stravování slyšeli něco také o paleo dietě. V čem jsou oba životní styly odlišné a co mají naopak společného? Některé společné rysy můžeme vypozorovat. Například oba systémy stravování zdůrazňují, že díky nim snížíte podíl tělesného tuku. Tím, že se nebudete překrmovat sacharidy získáte více energie. Ze stejného důvodu si zlepšíte zdraví, protože tělo nebude tak náchylné k zánětům.

Omezujete ovoce i zeleninu

V paleo dietě je velký důraz kladen na konzumaci ovoce a zeleniny. Ty jsou považovány za zdravé komplexní potraviny, které vám dají maximum živin, tedy vitamínů a minerálů. Neřešíte u nich tedy primárně obsah sacharidů, můžete si je bez obav dopřát, naopak se doporučuje jimi nešetřit. U low carb diety je v tomto ohledu situace trochu jiná. Ovoce většinou vynecháváte snad s výjimkou lesních plodů (maliny, ostružiny, jahody). Právě kvůli vyššímu obsahu sacharidů se v ovoci musíte poměrně radikálně omezovat. Také zeleninu konzumujete omezeně, vystříhat byste se měli škrobových druhů zeleniny (brambory, mrkev), opět je důvodem vyšší obsah sacharidů.

V dietním programu jsou zpracované potraviny

V případě low carb stravy se v rámci balíčků diet konzumují také některé zpracované potraviny, například proteinové výživové tyčinky, kaše, low carb palačinky a podobné produkty. U paleo diety pořizujete jenom výchozí nezpracované suroviny a z nich připravujete pokrmy. Kladete tedy maximální důraz na přírodní a lokální původ a čerstvost. U nízkosacharidové stravy sice také při přípravě jídel dbáte na kvalitu výchozích surovin, ale dietní programy pak zahrnují i potraviny zpracované. V případě diety podle stravování pravěkého člověka jsou naopak všechny rafinované potraviny a nějak průmyslově upravované potraviny zakázané, protože neodpovídají základní zásadě této diety.

Radikálně osekáte příjem sacharidů

Velmi se liší také přístup k množství sacharidů. Low carb dieta je v tomto ohledu mnohem přísnější, a to nehovoříme o ketodietě, kde mohou sacharidy tvořit maximálně 10 % denního příjmu, tedy 20-50 gramů. Ketóza pomáhá přinést více energie, rozjasnit mysl, U nízkosacharidové diety to potom bývá cca do 25 %, čili maximálně do 130 gramů, pro účinné hubnutí se doporučuje zhruba maximálně 100 gramů. Naproti tomu v paleo dietě výrazné omezení nemáte, sacharidy zde mohou tvořit i 30 % denního příjmu potravy. Na druhou stranu je nutné říci, že i v paleo dietě sacharidy vynecháváte, protože nejíte pečivo, obiloviny.

Pozor na správné tuky

Velmi podobné principy by u obou diet měly fungovat pokud jde o příjem a poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Důležité je, abyste jedli dostatečné množství omega-3 mastných kyselin. Často se stává, že konzumujeme více omega-6 mastných kyselin, než je zdrávo. Tím ale zvyšujete zánětlivost v těle. Naopak omega-3 mastné kyseliny působí protizánětlivě. U obou diet zajistíte příjem omega-3 mastných kyselin kvalitními tuky jako například panenský olivový olej. Tento faktor je třeba pozorně sledovat.

Nejde jenom o počítání

Dalo by se říci, že když budete jíst méně sacharidů podle zásady low carb stravování, určitě zhubnete. Jenže tahle rovnice není tak jednoznačná. Někomu se tímto způsobem snadno podaří dosáhnout optimální hmotnosti, jinému ale nikoliv. Metabolismus je totiž komplikovanějším celkem a co 100 % funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Proto by nemělo jít jenom o omezování sacharidů, ale i o výběr kvalitních nutričně hodnotných potravin. Ty podtrhuje paleo dieta. Nesmí do ní proniknout nic, co neodpovídá pravěké přírodní stravě. Ovšem i u low carb stravy by nemělo jít pouze o počítání sacharidů, ale i o snahu jíst kvalitně a výživně. Snížení podílu sacharidů zde nahrazujete navýšením podílu kvalitních tuků a důležitý je rovněž dostatek bílkovin. Na tyto složky je třeba klást důraz. Podporují zdravé hubnutí. Budete-li konzumovat výživnou stravu, vaše tělo si nebude stýskat po sacharidech. Naučíte se rozeznávat signály těla o hladu a sytosti. U low carb je potřeba hlídat příjem sacharidů, což bývá minimálně zpočátku dodržování diety náročné. V paleo případě to sledovat zdaleka tolik nemusíte, což je výhodou.

Když je ve hře mléko

Nízkosacharidové stravování povoluje mléčné výrobky, i když samozřejmě musíte dávat pozor na obsah laktózy, tedy mléčného cukru. Naproti tomu paleolitická strava je ze svého středu vylučuje. Pralidé zkrátka jogurty a sýry ještě neznali. Někdy proto dochází k obavám, jestli eleminace mléčných produktů z paleo stravy neznamená pro tělo nedostatek vápníku. Můžete ale být v klidu. Mléko není pro lidské tělo jediným zdrojem vápníku. Hodně ho najdete třeba v listové zelenině, takže postoj vyznavačů paleo k mléku nemusí být problémem. U low carb diet pak v mléku dodáváme tělu nejenom vápník, ale řadu dalších živin, třeba vitamín D.

Málo ovoce? Chyba!

U obou diet by mělo jít primárně o vyhledávání kvalitních potravin. Výživově bohatých s dostatečným přísunem vitamínů, minerálů, antioxidant a stopových prvků. U nízkosacharidové stravy se bere ohled na vynechávání a omezování cukrů a škrobů, u paleo je zase důležitým hlediskem posuzování stravy skrz optiku dostupnosti pro pravěkého člověka – tedy kořeny našeho dávného stravování. Pokud jde o podporu imunity a zachování zdraví, low carb s sebou nese oproti paleo režimu téměř vyloučení ovoce a omezení škrobové zeleniny, proto je důležité hlídat příjem vitamínů. Ovoce a zelenina také tělu dodávají vlákninu.

Především jde o kvalitu

Každý by se měl svobodně rozhodnost na základě svých zkušeností, jaký stravovací režim mu bude více vyhovovat. Nemusí vždy být v popředí jenom množství přijatých sacharidů. Podstatná je i celková kvalita stravy, ve které by neměly mít místo vysoce průmyslově zpracované potraviny. Návrat do doby kamenné se může stát inspirací i pro vyznavače low carb, protože se orientuje na kvalitní suroviny bez průmyslových úprav. I to vás navede k hubnutí, protože budete nasycení kvalitní potravou bez balastu v podobě prázdných kalorií. Nezáleží na tom, jestli zvolíte low carb, ketózu nebo paleo stravu, podstatné je, že ve všech případech jíte lépe a kvalitněji než to, co nabízí běžná konvenční strava plná polotovarů, konzervačních přísad, aditiv a barviv. Protože i tyto látky blokují hubnutí a zanášejí vaše tělo toxickým odpadem.

Číst další články