Při jakých zdravotních potížích pomůže low carb dieta?

Shutterstock.com

Když si zvolíte jako svůj životní styl low carb stravování, neuděláte chybu. Podaří se vám shodit větší nebo menší počet kilogramů podle vaší potřeby a dalším benefitem bude skutečnost, že dieta pozitivně ovlivní váš zdravotní stav v řadě stavů a nemocí. V čem konkrétně? Při jakých zdravotních problémech se stává velkým přínosem?

Kritika se neprokázala

Low carb dieta poměrně dlouhou dobu čelila kritice. Mnoho lidí tvrdilo, že navýšení obsahu tuků přináší růst hladiny cholesterolu a následně způsobuje vznik srdečně-cévních onemocnění. Ovšem mnohé provedené vědecké studie nic takového neprokázaly. Naopak se v nich zjistilo, že tento jídelníček má řadu zdravotních přínosů včetně toho, že zlepšuje rizikové faktory způsobující nemoci srdce a cév. Například snižuje hladinu cholesterolu nebo krevního cukru.

Snižuje krevní tlak

Velmi příznivě tato dieta ovlivňuje hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. Právě toto onemocnění přitom představuje velké riziko pro vznik infarktu myokardu, cévní mozkové příhody nebo také selhání ledvin. Nízkosacharidová dieta snižuje krevní tlak a udržuje ho ve správných mezích.

Srovná hladinu krevního cukru

Při cukrovce musíte kontrolovat příjem sacharidů. Budete-li praktikovat low carb stravu, omezením příjmu sacharidů snížíte možnost, že budete trpět diabetem 2. typu. Nízkosacharidová strava pomáhá regulovat glykémii, tedy hladinu krevního cukru. Samozřejmě, když jíte méně cukru, hladina glykémie poklesne. Pokud ale trpíte cukrovkou 1. typu, měli byste rozhodnutí praktikovat low carb stravu konzultovat se svým praktickým lékařem i diabetologem. Určitě ho nedělejte o své vůli, protože je to spojeno s různými úskalími.

Pomůže při metabolickém syndromu

Další, dnes bohužel hojně rozšířenou chorobou, je metabolický syndrom, který způsobuje současný nezdravý a hektický životní styl. Jde o celý komplex rozmanitých příznaků, do kterých řadíme zvýšení nebo přímo vysoký krevní tlak, vyšší hladinu cukru měřenou nalačno, obezitu v oblasti břicha, dále vysokou hladinu triglyceridů, vysokou hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a naopak nízkou hladinu „hodného“ HDL cholesterolu. Všechno jde ruku v ruce a rozluštit příčinu, která byla prvotní, je u metabolického syndromu složité. Celý soubor těchto příznaků znamená vysoké riziko vzniku diabetu 2. typu a také srdečně-cévních nemocí. Strava s minimálním množstvím sacharidů ovšem riziko vzniku metabolického syndromu významně snižuje.

Zajistí pokles hladiny cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu trápí spoustu lidí. S větším množstvím LDL cholesterolu v krvi roste riziko infarktu myokardu. Podstatné ovšem je, jak veliké jsou tukové částice, protože ty menší riziko srdečních chorob zvyšují, zatímco ty větší snižují. Podle některých studií má nízkosacharidová strava pozitivní vliv na velikost částic LDL cholesterolu. Ty se zvětšují a tím pádem klesají jejich škodlivé účinky. Zároveň klesá celkový počet LDL částic v krvi.

Pomáhá při epilepsii

Pro mozek je palivem glukóza. Omezíte-li sacharidy, potom ji játra získávají z bílkoviny. Mozek zároveň umí spalovat ketony vytvořené tehdy, když hladovíte nebo máte nízký příjem sacharidů. Tehdy se dostáváte do stavu ketózy, která má pozitivní vliv na některá onemocnění mozku. Dobré výsledky vykazuje například u epilepsie dětí, když léky nejsou příliš úspěšné. Někdy se dokonce děti z epilepsie úplně vyléčí, nebo poklesne počet záchvatů o zhruba 50 %. Vědci studují, zda může dieta pomoci u Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Působí na klouby, pokožku i hormony

Sacharidy působí v organismu zánětlivě. Proto snížením jejich příjmu můžete pozitivně ovlivnit třeba záněty kloubů i rozmanité kožní potíže. Velké množství konzumovaného cukru poškozuje bílkoviny v kůži, snižuje tvorbu elastinu a kolagenu, podporuje stárnutí pleti. Trpíte-li akné, jeho projevy se mohou utlumit, zmírnit nebo v některých případech i úplně vymizet.

Pomůže vyrovnat hladiny hormonů

Nadměrný příjem cukru negativně ovlivňuje i rovnováhu hormonů. Pokud praktikujete noční nájezdy na ledničku, low carb tyto potíže pomůže urovnat. Vyrovná hladiny hormonů ghrelinu (hormon hladu, který posílá mozku informace, že se musíme najíst) a leptinu (hormon sytosti, signalizuje, že už máte jídla dost) a pomůže vytvořit potřebnou hormonální rovnováhu.

Upravuje trávení

Trpíte nadýmáním, plynatostí, křečemi trávicího traktu? Potom může mít low carb dieta svůj význam. Pomáhá tyto příznaky tlumit. Někdy mohou i úplně vymizet. Příliš mnoho konzumovaných sacharidů se totiž často hlásí právě negativními příznaky trávení.

Číst další články