Low carb dezerty: Jak se sladkosti rýmují s nízkosacharidovou dietou?

Zelený čaj - zmrzlina, proteinové omelety a jiné sladkosti - Shutterstock

Milujete sladké zákusky, ale přitom jste se zároveň rozhodli pro nízkosacharidovou dietu. Máte pocit, že si tyhle dva pojmy vzájemně naprosto odporují, že vůbec nejdou dohromady? Přitom existuje i určitá cesta, kdy dodržujete zásady stravování s minimem cukrů a škrobů, ale zároveň si můžete i něco dopřát. Jak na to? Pomohou vám low carb dezerty.

Složením se liší

Šokuje vás, že ani u low carb stravy není sladká tečka za dobrým obědem úplně tabu? Nedivíme se vám, většina lidí si myslí, že je to nepřípustné. Jde to, ale pochopitelně musí jít o zákusky úplně jiného druhu než ty, které jste dosud znali. Tedy, musíme jasně vysvětlit, že nízkosacharidové dezerty se liší od těch klasických, běžných, a to jak složením, tak i celkovou výživovou hodnotou.

Dílo chemicko-potravinářského průmyslu

Dopřejete-li si běžné zákusky z vaší cukrárny, vězte, že společně s nimi konzumujete spoustu jednoduchých cukrů, dále ztužených tuků jako palmový olej nebo chemických barviv a aditiv – určitě jste si všimli, jak jsou barevné, drží různé tvary, vynikají rozmanitými příchutěmi. To všechno zpravidla nebývá dílo přírody, ale chemicko-potravinářského průmyslu. V dietě to tím pádem nemá vůbec co dělat. Pokud jde o nízkosacharidové zákusky, ty se skládají z úplně něčeho jiného. Najdete v nich naprosté minimum sacharidů a naopak hodně kvalitních bílkovin u zdravých nenasycených tuků. A o to jde.

Vysoký podíl bílkovin vás nasytí

Díky popisovaným vlastnostem mají nízkosacharidové dezerty místo v low carb dietě a nemusíte se jich naštěstí nijak obávat. A proč mají právě složení, o kterém jsme se zmiňovali? Důvodem je, že bílkoviny vykazují mnohem větší efekt nasycení, porovnáme-li je se sacharidy. V praxi to vypadá tak, že když si dáte zákusek obsahující opravdu hodně bílkovin a naprosto mizivé množství sacharidů, zasytíte svůj žaludek na skutečně dlouhou dobu.

Sníží se vám chuť na sladké

Nebudete následně trpět vlčím hladem, při němž by došlo k nárůstu hladiny krevního cukru a jejímu následnému raketovému poklesu, který by vás donutil opět sníst něco sladkého. Takhle budete sytí a nebudete mít už potřebu konzumovat další sladkosti. Dále se to promítne i v tom, že nebudete pociťovat nutnost jíst tolik sladkostí. Stačí vám jeden kousek, zatímco předtím jste byli schopní zbaštit klidně i čtyři. Nebudete se nezdravě přejídat, sníží se vám chuť k jídlu. To všechno jsou pozitivní efekty nízkosacharidových zákusků.

Zdravé dezerty nemají fádní chuť

Low carb dezerty obsahují minimum cukru – ten je ostatně samozřejmě v celé nízkosacharidové dietě omezen. Přitom ale váš mlsný jazýček potěší. Zjistíte, že zdravé dezerty bez cukru v žádném případě nemají fádní chuť, kterou si příště raději odpustíte. Perfektní jsou například proteinové vafle, které se dají dochutit nízkosacharidovým džemem a navrch přidat ovoce přesně podle pravidel low carb stravování – například jahody, maliny nebo ostružiny. Když si je dáte ráno nebo dopoledne, bílkoviny v nich obsažené vás zasytí až do doby oběda.

Zkuste raffaello v keto verzi

I bábovka může být nabitá bílkovinami a s naprostým minimem cukru. Na dovolené v Itálii jste si oblíbili Tiramisu a váš mlsný jazýček se po něm kroutí? Naučte se ho připravovat v low carb verzi a nemusíte si ho odepírat. Do sortimentu nízkosacharidových dezertů patří i proteinové koláče a palačinky. Nebo co takhle nízkosacharidová jahodová bublanina nebo proteinový cheesecake nebo raffaello kuličky ve verzi keto, v němž díky obsahu kokosu narazíte na vlákninu a zdravé tuky?

Po běžných zákuscích přibíráte na váze

Vlastně, když to tak vezmeme, nízkosacharidové dezerty nemusejí být doménou jenom low carb diety. Vhodné jsou i do běžného jídelníčku, pokud chcete udělat alespoň něco málo pro svoje zdraví a nemáte odvahu k radikálnímu kroku, jakým rozhodnutí pro low carb nebo dokonce ketostravování rozhodně je. Mají mnohem méně cukru než běžně dostupné zákusky. Uspokojí vaši touhu po sladkém, ale zároveň neohrozí vaši hmotnost dalším přibíráním, naopak vám mohou pomoci zhubnout. Protože nepotřebujete žádného výživového specialistu ani lékaře k tomu, aby vám řekl, že nadměrný příjem sladkostí vašemu zdraví rozhodně škodí. Způsobuje přibírání na váze, které může být následně zkomplikováno zdravotními potížemi.

Prázdné kalorie bez výživové hodnoty

Sacharidové zákusky dají vašemu tělu palivo na pouhou chvilku, potom mu znovu dojde a musíte konzumovat další. To je samozřejmě chyba, a proto je lepší se jim vyhnout. Nahradit je low carb zákusky, které jsou sice sladké, ale cukru mají mnohem méně a navíc tělo obohatí o nějaké živiny. To se o těch klasických zákuscích rozhodně říct nedá, protože v jejich případě jde vysloveně o prázdné kalorie bez výživové hodnoty.

Když to bez sladkého nejde

Ideálním příkladem low carb diety by samozřejmě byla taková verze, kdy si dokážete úplně odříct veškeré sladkosti a budete ve svém jídelníčku kalkulovat vlastně jenom se sacharidy obsaženými v zelenině, většinou té škrobové. Faktem ovšem je, že spousta lidí si život bez sladkého zkrátka neumí představit. Je pro ně nemyslitelné, že by se ho úplně vzdali. Patříte do této skupiny? Pokud ano, rozhodně se za to nemusíte stydět. Je to normální a nejste v tom sami. Potom je výměna klasických zákusků za ty nízkosacharidové rozhodně velkým přínosem. Někdy se pak dokonce dopracujete i do bodu, že se bez nich dokáže úplně obejít.

Číst další články