Co si představit pod pojmem low carb?

Shutterstock.com - Sacharidy

Hledáte vhodnou dietu, která by vám pomohla zhubnout a optimální hmotnost si také dlouhodobě udržet? Možná jste už někdy někde zaslechli slovo Low Carb. Co to znamená? V překladu z angličtiny doslova „málo sacharidů“ (carb je zkráceně carbohydráty). Jde o způsob zdravého hubnutí, který tato dvě slova vystihují. Můžete se setkat s ještě delším názvem Low Carbohydrate High Fat (málo sacharidů a hodně tuků) nebo zkráceně LCHF.

Omezujete sacharidy, posilujete podíl zdravých tuků

Princip diety tkví v tom, že omezíte přísun sacharidů ve stravě. Naopak posílíte přísun zdravých nenasycených tuků (olivový olej atd.). Ponecháte si stabilní podíl kvalitních bílkovin, a to rostlinných i živočišných. Zdravý člověk by měl denně sníst 1-1,5 g bílkovin na kilogram své tělesné hmotnosti. Pokud tedy vážíte 80 kg, potom byste měli každý den zařadit do svého jídelníčku 80-120 g bílkovin.

Radikální podoba stravovacího režimu

Omezení sacharidů patří jednoznačně ke zdravým opatřením v životosprávě, protože cukrů, zejména těch jednoduchých obsažených třeba v zákuscích, konzumujeme obecně příliš velké množství. Snížení jejich množství je rozhodně prospěšné. Low carb stravování, tedy jídelníček s menším množstvím sacharidů, má i svoji radikálnější podobu, a tou je ketogenní dieta. Spočívá v tom, že sacharidy zabírají ve stravě ještě menší podíl než u low carb varianty jídelníčku.

Stabilizujete hladinu glykémie

Tento způsob stravování vám pomůže nejenom zhubnout, ale zároveň si vybudujete zdravější stravovací návyky. V současnosti totiž cukry tvoří velký podíl našeho jídelníčku. Jíme přemíru bílého pečiva, dobrou náladu si zlepšujeme sladkostmi, dopřáváme si štědré porce příloh. Když podíl sacharidů ve stravě poklesne, přinese to pozitivní efekt v podobě stabilizace glykémie, tedy hladiny krevního cukru. Nebude docházet k jejím skokovým výchylkám, které způsobuje právě konzumace potravin obsahujících jednoduché cukry (například koláče, sušenky). Zvýší se tak i citlivost buněk k inzulínu, hormonu zodpovědného za zpracování cukrů v lidském těle.

Neukládáte tuky, likvidujete jejich zásoby

V návaznosti na lepší zpracování sacharidů nebudete ukládat tuky a zároveň je budete také lépe odbourávat. Inzulín dokáže snadněji zpracovat příděl cukrů, protože bude při low carb stravování menší. Nebudete přijímat nadbytečnou energii ve formě jednoduchých cukrů, které tělo nespálí a uloží do tuků. Tím pádem splníte základní rovnici pro udržení optimální hmotnosti. Příjem energie u vás bude menší než její výdej. Tělo nebude vytvářet tukové zásoby a deficit, kdy má větší výdej energie než příjem, pokryje tím, že už existující tukové faldy začne postupně likvidovat.

Tři varianty stravování

Pokud vás způsob low carb stravování zaujal a chcete ho vyzkoušet, co vás vlastně čeká? Můžete si zvolit tři různé režimy. První, nejradikálnější je ketogenní dieta, kdy nesmíte denně sníst více než 20 g sacharidů a přináší vlastně radikální hubnoucí kúru. Je vhodná, pokud chcete zhubnout větší počet kilogramů. Druhou, střední variantou, je low carb mírný režim, který dovoluje zkonzumovat každý den 20-50 g sacharidů. Třetí nejliberálnější režim povoluje 50-100 g sacharidů denně.

Kdo dietu nesmí?

Možná se nyní ptáte, zda je tento stravovací styl vhodný pro každého. Pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním, rozhodně byste měli svoje rozhodnutí stravovat se s omezením sacharidů konzultovat se svým ošetřujícím lékařem – specialistou. Zcela určitě byste to měli udělat, uvažujete-li o radikální podobě diety. Kdo by ale low carb stravování volit neměl? Především těhotné a kojící ženy, dále diabetici, lidé s nemocemi ledvin a jater a také ti, kteří užívají antidepresiva.

Číst další články