Jaké změny přináší ketóza? Primárně ty pozitivní

Ketonová dieta - Shutterstock.com

Když se řekne ketóza, nemusí mít řada lidí jasno o tom, o čem je řeč. Ti, co se rozhodnou držet dietu a hubnou, ti o tomto pojmu jistě slyšeli. Je na něm založena nízkosacharidová dieta, která se snaží tento stav v lidském těle navodit. Díky tomu nastane několik změn, které jsou však vesměs pozitivní. Tou první změnou je to, že skutečně začnete hubnout. To proto, že při ketóze začne tělo spalovat uložené tukové zásoby, jelikož je využívá jako zdroj energie. Ty postupně mizí a vy jste hubenější. Toto je rozhodně ta nejpozitivnější změna, která s tímto procesem souvisí.

​Ketóza neznamená hladovět a být bez energie

Jistě znáte diety, které jsou založeny na odmítání jídla. Během nich dochází často k hladovění, které je obecně problém. Jak proto, že zvládnout takové diety je náročné, tak proto, že se může následně objevit jo-jo efekt, nebo dokonce i různé vážné zdravotní obtíže. Opomenout však nelze ani to, že při hladovění člověk může mít málo energie a tak se objevují problémy, jako je únava či apatie. Nic z toho ale stav zvaný ketóza neprovází. Během ní má tělo stále energie dostatek, jenom ji nečerpá ze sacharidů, ale z tuků. Takže můžete i nadále fungovat běžně, jak jste byli zvyklí. Někteří dokonce dodávají, že mají energie více, než dříve.

​Změna jídelníčku není nijak radikální

Mnoho lidí má obavy ze změny jídelníčku, která je s ketózou spojena. Ano, je pravdou, že v tomto směru je třeba provést nějaké změny, ale ty nejsou až tak zásadní. Základem je totiž zvýšit příjem bílkovin a snížit příjem sacharidů. I když se to zdá na první pohled komplikované, není to pravda. Hlavním krokem je nutnost vzdát se klasických příloh. Ty se však dají nahradit variantami z konjaku. Potom už stačí konzumovat zeleninu, vejce, mléčné výrobky, maso a mnoho dalšího. Jídelníček i nadále zůstává velmi pestrý a ketóza může být udržována dlouhé týdny, ale i měsíce.

Číst další články