Low carb je stylem stravování s nízkým obsahem sacharidů

Nízkosacharidová dieta - Shutterstock.com

Nedaří se vám zhubnout a zkusili jste snad už všechno? Je jasné, že kouzla neexistují a zázračné pilulky, po kterých by se rozpouštěl tělesný tuk, bohužel k mání nemáme. Na druhou stranu ale neexistuje žádný kilogram, jenž by odolal vytrvalému snažení a propracovanému dietnímu stravování. Low carb je populárním řešením, se kterým půjde hubnutí určitě o mnoho snáze. Je ale pravdou, že zprvu pro vás může být tento jídelníček hodně nezvyklý. Zakládá si totiž na vyšší porci bílkoviny a tuků a výrazně omezuje příjem sacharidů.

Low carb dieta znamená omezení obilovin

Nepřináší hladovění, jen změnu stravovacích návyků. Low carb dieta nepočítá s potravinami s přidaným cukrem, nedoporučí vám pečivo a těstoviny, ale na druhou stranu do ní patří například mléčné výrobky, vejce a různé druhy masa. Mezi vhodné potraviny při low carb stylu lze zařadit například okurku, květák, fazole a špenát, což jsou bezesporu olympijští medailisté v oboru zdravého stravování. Obecně, zelenina obsahuje jen naprosté minimum sacharidů a do této diety se vysloveně hodí. Podobnou roli má sýr, jenž obsahuje tuky a bílkoviny, nicméně ve velmi kvalitní formě a opět platí, že si se sacharidy prakticky vůbec nezadá.

Low carb s sebou nese řadu výhod

Bez hladu, ale zato s lepší náladou. Nižší hladina krevního cukru a samozřejmě také hubnutí, i když na první výsledky si budete muset nějakou dobu počkat – jinak řečeno, nic na světě přeci nepůjde přes noc. Low carb je i dobrou prevencí proti civilizačním onemocněním, navíc si můžete i vybrat variantu, se kterou budete pracovat. Existuje totiž volnější nízkosacharidová strava, kde by příjem sacharidů měl být přibližně v rozmezí 100 až 130 gramů za den. Tato cifra je jen orientační a samozřejmě, v rámci low carb diety může být ještě výrazně nižší. Pokud se zaměříme například na ketogenní dietu, zde je příjem sacharidů prakticky na nule.

Číst další články