Low carb rozhodně není jen o zelenině

Ovoce a zelenina v obchodě - Shutterstock

Dieta, při které budete mít povolený jen chřest, ledový salát a občas za odměnu bílý jogurt? Taková by vedla k mnoha problémům a je jasné, že low carb bude o něčem zcela jiném. Zelenina je sice žádoucí, ale na druhou stranu, cílem je omezit hlavně sacharidy. Nejíst sladkosti, nedopřávat si velké porce příloh, těstovinám a klasickým knedlíkům jednoduše zamávat. Otázkou pak jistě je, jaký máte plán. Chtěli byste shodit pár kilo, vybudovat svalstvo? Variant je hodně, namíchejte si proto tu svou…

Low carb dieta omezuje i celozrnný chléb

Pečivo je vždy poměrně vydatným zdrojem sacharidů, a proto je nutné, aby v jídelníčku prakticky nefigurovalo. Low carb dieta si netyká s cukrovinkami, podobně jako snad jakékoliv jiné dietní stravování, ale totéž platí pro celozrnný chléb nebo sušené ovoce, které obsahuje velký podíl cukrů. Setkáte se s formami nízkosacharidových diet, jež kladou větší důraz na příjem kvalitních tuků, jiné zase počítají s bílkovinami – tedy mléčnými výrobky, vejci a podobně. Existuje i takzvaná keto dieta, kde je příjem sacharidů omezen prakticky na maximum možného. Na první pohled velmi zajímavě pak zní i low carb paleo, systém jídelníčku, jenž se snaží přiblížit stravování našich předků, a tedy počítá s masem, zeleninou a ovocem, ale opět – vynechává mouku.

Low carb není žádnou novinkou na trhu

I když možná o ní slyšíte vůbec poprvé, neznamená to, že jde o novou záležitost. Low carb je tu už celé roky, najdeme ji i pod některými vzletnými názvy a mírně upravenou. Čerstvá zelenina nebo mléčné výrobky, přesně to může být základem pro jídelníček. Naopak slané balené potraviny nebo pomazánky ze supermarketů příliš vhodné nejsou. S nízkosacharidovou dietou se můžete proto naučit připravovat si jídla doma sami – víte, co je na talíři a pracujete se základními surovinami, nemáte tedy před sebou polotovar. Bude to jistě mít i pozitivní efekt na vaše trávení.

Číst další články