6 zásad, aby se low carb stalo vaším celoživotním programem

Shutterstock.com - Zdravý styl

Zjednodušeně můžeme konstatovat, že pod pojmem low carb rozumíme životní styl či způsob stravování, při kterém hraje hlavní roli schopnost vybírat si potraviny s minimálním obsahem sacharidů, a to zejména sacharidů nějak průmyslově zpracovaných. Dále se orientujete na výběr kvalitních nutričně hodnotných potravin. Velmi často není low carb jenom dočasnou dietou na pár týdnů, ale stane se vaším životním stylem.

Přijměte prvky zdravé výživy za své

Dodržovat nějakou dietu dlouhodobě je náročné a ani to není správné, protože se obvykle jedná o nějaké radikálnější omezení sortimentu jídla, který sice třeba pomůže krátkodobě zhubnout, ale pokud se vrátíte znova ke stravovacímu režimu, který jste praktikovali předtím, mohou se vrátit i shozená kila a zdravotní problémy. Zázraky se zkrátka nedějí. Neexistuje nějaký kouzelný prášek, který spolknete a on vám zaručí, že odbouráte nadbytečná kila a váhu si v dlouhodobém horizontu udržíte. Mnohem lepším řešením tedy implantovat do svého jídelníčku prvky zdravé výživy, které si osvojíte, přejdou vám do krve a zvládnete je dodržovat ideálně po zbytek života.

Můžete ji dodržovat dlouhodobě

Nízkosacharidová strava je stylem, které můžete dodržovat celoživotně. Zatímco radikální ketodieta by se měla omezit maximálně na 14 týdnů, low carb, tedy její mnohem odlehčenější variantu můžete dodržovat dlouhodobě. Přinese vám nejenom odlehčení na váze, ale více energie. Odbouráte chuť na sladké, zlepší se vám zdraví, což poznáte na tom, že nebudete trpět únavou, zvýšíte si fyzickou kondici, budete psychicky více v pohodě. Klidně se pak nízkosacharidová strava může stát vaším celoživotním programem. Vlastně zjistíte, že v tom není složitého. Stačí si vypíchnout pár zásad a těmi se řídit. Samozřejmě jde hlavně o to vystříhat se potravin s vysokým obsahem sacharidů a všeho uměle doslazovaného, o tom už hovořit nebudeme, to je předem jasné. To ovšem není všechno. Co dál?

  1. Volte život

Při výběru potravin se orientujte na tzv. živé potraviny. Ve vašem jídelníčku by nemělo mít místo nic, co se v obchodě ukrývá v pestrobarevných plastových sáčcích a krabičkách, konzervách a je opatřeno dlouhým seznamem surovin, z nichž je to vyrobeno. Nechybí pak pestrá škála „éček“ tedy různých konzervantů, barviv a aditiv. To značí, že jde o produkt potravinářsko-chemického průmyslu, který rozhodně nepatří ke zdravým. Ideální je kupovat čerstvé základní, tedy živé suroviny a z nich si připravovat jednoduchá, ale nutričně hodnotná jídla.

  1. Jezte jenom máte-li hlad

Častým nešvarem je přejídání se, uzobávání jídla i mimo časy hlavních jídel, tedy snídaně, oběda a večeře. Toto je dobré odbourat. Důležité ale je nezabývat se až tolik počtem jídel, nebo přesným množstvím, kolik toho máte nebo nemáte sníst, ale spíše se zaměřit na svůj pocit sytosti. Naučit se vnímat signály svého těla, které vám samo řekne, kdy už má dost. Obvykle se po určité době dopracujete k tomu, že budete jíst tři nebo dokonce jenom dvě jídla denně. Nebudete to prokládat svačinkami. Díky stravě zaměřené na bílkoviny a zdravé tuky totiž budete sytí delší dobu a pocity hladu se vám budou vyhýbat.

  1. Nezapomínejte na vysoký podíl zeleniny

Vždy by měla velkou část jídla tvořit zelenina. Ideálně poloviny zaplněného talíře, pokud jde třeba o oběd nebo večeři. Skvělá je listová zelenina, obecně zelenina rostoucí nad zemí. V létě si připravujte rozmanité saláty, kde podle vlastní chuti zkombinujete více druhů zeleniny. Všechno zakapejte doma vyrobenou zálivkou, například z olivového oleje a čerstvě vymačkané citronové šťávy. Vždy z domácí produkce, žádné kupované dresinky. V zimě není nejvhodnější konzumovat studené zeleninové saláty, protože žaludek si naopak žádá něco teplého. Mnohem lepší je, když v chladném období tepelně zeleninu upravíte, například ji orestujete nebo uvaříte.

  1. Bílkoviny na zasycení

Když budete vařit jednoduše a z kvalitních surovin, velice záhy zjistíte, že se v kuchyni obejdete bez tuny kořenících směsí pochybného původu nebo kupovaných zálivek, které ve skutečnosti také obsahují všechno možné – včetně skrytých sacharidů. Proč se tím zabýváme? Pokud budete připravovat jídla bez tuny zbytečných, kalorických a na chemikálie bohatých dochucovadel, najednou nečekaně objevíte bohatou a pestrou chuť samotného jídla. Tím pádem i bílkovin. Najednou váš mlsný jazýček bude více vnímat samotnou chuť vajec, pochutná si na masu, na sýru. A zasytíte se bez toho, že byste toužili po dalším nášupu sladkého.

  1. Tuky nesou chuť

Určitě vám to do nekonečna hustili do hlavy. Nejezte máslo a sádlo, není to zdravé. Raději sáhněte po margarínu na namazání a při vaření používejte místo másla se sádlem rostlinné oleje. Jenže takhle jednoduché to není. Konzumace živočišných tuků, které obsahují hodně nasycených mastných kyselin je nebezpečná hlavně v kombinaci se stravou vyznačující se velkým množstvím sacharidů. Pak je ohrožena jak hladina cholesterolu, tak i glykémie. Jestliže máte pocit, že nějaké maso lépe chutná připravené na sádle, můžete si ho jednou za čas bez obav dopřát. Je totiž známo, že tuky jsou nositelem chuti a získáte z nich energii. Ale samozřejmě to nepřehánějte. Přesto, kdybychom měli vybrat z tuků favority, je to olivový a kokosový olej a avokádo.

  1. Neuvažujte o tom, co nesmíte jíst

Neměla by se vám honit hlavou všechna oblíbená jídla, která v nízkosacharidové stravě nesmíte. Pečivo, čokoláda, sladkosti, brambory… Jak tomu zabránit, jak vlastně přeprogramovat mozek, aby vám chuťové buňky hlásily, že jim chutná něco jiného než dosud? Souvisí to právě s jiným druhem stravování. Když objevíte skutečnou chuť základních průmyslově nezpracovaných surovin, tedy masa, vajec, sýrů, zeleniny, olejů, najednou budou vaše chuťové buňky zahlceny novými vjemy. Nebudou toužit po sladkostech. Takže se vlastně přeprogramujete sami. Hodně si to usnadníte tím, když budete aktivně hledat recepty na známá a oblíbená jídla připravená podle low carb zásad. Najednou zjistíte, že třeba pro takový guláš, svíčkovou nebo pečenou kachnu existuje jejich nízkosacharidová varianta. Vyzkoušíte si je, zachutnají vám a poté staré podobě už neštěkne pes. Mnohdy stačí různé drobné úpravy, změna surovin a z vysoce kalorické bomby plné sacharidů se vyloupne zdravé jídlo. A ještě jednu věc. Zkoušejte. Objevujte nová jídla. Otevřou se vám netušené obzory.

Číst další články