Co na lowcarb stravu říkají odborníci?

Samozřejmě vás bude určitě zajímat, jak se k nízkosacharidové dietě staví nutriční specialisté a lékaři. Můžete si být jisti, že s ní rozhodně neprohloupíte. Naopak. Pochopitelně je ale třeba, aby dietu sestavoval odborník s patřičnými znalostmi. Díky němu bude strava vyvážená, pestrá a bude obsahovat všechny pro život nezbytné látky.

Žijeme v době dostatku

Odborníci nízkosacharidovou dietu obecně doporučují. Velmi často upozorňují, že konzumujeme více sacharidů než dříve. Denně si dopřáváme bílé pečivo, chléb, přílohy k jídlu nemluvě o tom, že mnohdy sáhneme pro uklidnění nervů po sušenkách, čokoládě nebo dortíku. To všechno se samozřejmě sčítá a promítá do naší tělesné hmotnosti, a to velmi negativně. Jíme více sacharidů než v minulosti, protože žijeme v době nedostatku a v důsledku toho přibíráme.

Jak nastartovat hubnutí

Když se nějakého odborníka na výživu zeptáte, jak upravit stravu, abyste dokázali shodit přebytečná kila, většinou vám hned v první větě řekne, že je nezbytné omezit přísun pečiva, vystříhat se konzumace sladkostí a také zredukovat přílohy. To je základní zásada, jak nastartovat hubnutí. Doporučí vám tedy v podstatě stravovat se s menším příjmem sacharidů, omezit je. Záleží potom na vás, jak radikální lowcarb stravování zvolíte, zda nejpřísnější režim s minimem sacharidů, nebo volnější variantu. Pokud chcete zhubnout větší počet kilogramů, doporučuje se radikální varianta.

Účinná u lidí s metabolickým syndromem

Lowcarb dieta je podle nutričních specialistů vytvořena tak, abyste dokázali spálit kalorie, ale zároveň netrpěli hladem. To je totiž nesmírně důležité. Když uberete sacharidy, musíte dát tělu možnost někde získat energii. Proto je důležitý podíl bílkovin, aby se tělo dostalo do stavu ketózy a začalo likvidovat tukové zásoby – bralo si energii z nich. Obecně je nízkosacharidová dieta účinná u lidí s metabolickým syndromem, kde jsou rezistentní k inzulínu. Právě radikální osekání podílu sacharidů zajistí, že se buňky stanou k tomuto hormonu opět citlivější, s tím výživoví odborníci souhlasí.

Radikální krok

Právě schopnost zhubnout ukazuje jedna z amerických studií, kde největších úbytků hmotnosti dosáhli lidé s nadváhou, kteří dostávali ve stravě pouze 20 % sacharidů. Navíc další zlepšení přišlo právě v podobě citlivější reakce těla na inzulín. Normálně přitom sacharidy tvoří zhruba 50-60 % našeho jídelníčku, je tedy jasné, že jde o zredukování jejich množství zhruba na třetinu. To je poměrně radikální krok, který ne každý dokáže zvládnout. I to je podle vědců úskalí lowcarb režimu.

Možná rizika

Podle vědců má výrazné snížení sacharidů ve stravě i určitá rizika, se kterými je třeba počítat. Může jít o nedostatek vlákniny. I když konzumujete zeleninu a ovoce, je pravdou, že největší koláč podílu vlákniny si ze stravy ukrojí obiloviny a luštěniny. Proto když je zcela vyřadíte, může nastat problém. Také můžete mít nadbytek tuku, který se vám bude ukládat, což znamená rizika kardiovaskulárních chorob jako infarkt a srdeční mrtvice. Tato rizika ale rozhodně nevypovídají o tom, že je low carb dieta špatná, ale že ji má připravit nutriční odborník. Ten totiž dokáže sestavit jídelníček s dostatečným množstvím vlákniny a zajistit, aby příjem tuku byl optimální.

Na experimenty zapomeňte

Experimenty typu, že vyřadíte ze stravy pokud možno maximum sacharidů a nahradíte je něčím jiným, proto odborníci rozhodně odsuzují. Jenom si tím uškodíte, protože může nastat situace, kdy budete mít něčeho nedostatek a něčeho naopak nadbytek. Je zřejmé, že byste měli lowcarb stravování konzultovat s odborníkem, zejména pokud trpíte nějakou nemocí metabolického charakteru. Nelze tedy říci, že lowcarb dieta je vhodná plošně pro všechny. U někoho může být přínosem, u někoho je lepší volit jiné změny jídelníčku přímo na míru. Jde o přísně individuální záležitost.

Nejčastější chyba

Lowcarb stravování patří do rukou odborníků, jinak se může stát, že vám naopak způsobí potíže. Lidé, kteří si dietu stanovují sami podle sebe a neužívají žádný dietní program sestavený pod vedením lékařů a nutričních specialistů se tak dopouštějí řady chyb, které jsou naopak kontraproduktivní. Především je to skutečnost, že sacharidy z ovoce, luštěnin a obilovin šmahem a bez rozmyslu nahrazují proteiny a živočišnými tuky. Je důležité sacharidy nevyřadit úplně a ze dne na den a pečlivě zvažovat čím a jak je nahradit. Většinou je lepší postupné snížení.

Omezení většině prospěje

U nás se otázkou snižování podílu sacharidů ve stravě zabývá už roky výživová specialistka Margit Slimáková, která říká, že omezení sacharidů by většině z nás prospělo. Upozorňuje ale zároveň, že to není o tom, že by všem nařídila nízkosacharidovou dietu, ale jde o to vystříhat se nezdravých sladkostí. Dodává, že problémem nízkosacharidové diety je často fakt, že jde velmi radikální zásah do stravování, který zvládneme dodržet pouze krátkodobě.

Kdy dieta nemusí fungovat

Nízkosacharidová strava jako nástroj k hubnutí může u řady lidí opravdu fungovat. Neznamená to ale začít se ládovat tuky bez omezení, jakkoliv k tomu někdo může nabádat. Nejdříve totiž tělo začne spalovat tuky, které konzumujeme. Pokud jich budeme jíst příliš, nemusí se potom vůbec dostat na tukovém zásoby v našem těle. To je někdy příčinou, proč lowcarb strava nemusí navzdory projevené snaze fungovat. I k lowcarb stravování je proto nutné přistupovat se zdravým rozumem, což podotýká řada odborníků. Může nabídnout ale řadu přínosných benefitů u mnoha chorob včetně cukrovky, obezity či metabolického syndromu, tam má i podle odborníků velký význam. Vždy ale jenom v rukou lékaře.

Číst další články