Jak nevzdat low carb, i když kila jdou dolů pomaleji

Výpočet BMI - Dietní jídelníček

Zdá se, že nyní, když jste se rozhodli pro low carb stravování, které má jasná a přesně definovaná pravidla, budete shazovat nadbytečné kilogramy utěšeně a přesně definovaným tempem. Podmínky jsou pro všechny stejné, a proto by se dalo předpokládat, že i výsledky budou velmi podobné. Jenže život je bohužel složitější. Povíme si tedy něco o tom, co dělat, když hubnutí nejde podle vašich představ. Rozhodně v takovou chvíli nerezignujte.

Rozhodnutí hubnout je jedna věc, ale realita věc druhá. I když budete dodržovat úplně stejnou dietu, jíst ta samá jídla a stejně se hýbat s kamarádem, kamarádkou, přítelkyní, přítelem, partnerem, partnerkou, manželem nebo manželkou, výsledky stejné mít nebudete. Každý má trochu jiný metabolismus, jinou zátěž z minulosti, jinou zdravotní historii i jinou motivaci k hubnutí. Proto výsledky nebudou jako přes kopírák, i když se řídíte podle stejného scénáře. Proto na tuto skutečnost pamatujte. Nesnažte se s někým srovnávat, řešit, kdo zhubnul více nebo méně kilogramů. Hubnete sami za sebe, pro svůj lepší pocit, krásnější tělo, zdravější organismus. Zahoďte myšlenky na to, jestli zvládá rychleji než vy a soustřeďte se sami na sebe.

Počítejte také s tím, že vaše tělo bylo zvyklé na větší množství sacharidů a osekání jejich příjmu může způsobit některé nežádoucí účinky. I proto třeba hubnutí nejde tak rychle. Vaše tělo se musí radikální změně přizpůsobit, což mu chvíli potrvá a může přinést řadu potíží. Jaké? Například zvýšenou únavu a malátnost, bolesti hlavy, křeče, bušení srdce, střevní problémy. I proto jsou někteří lidé spíše zastánci postupného snižování množství sacharidů ve stravě. Klesá tak riziko nežádoucích účinků. Jiní se ale z velké změny rychle otřepou a zvládnou ji. Zkrátka každý s novým stravovacím režimem vyrovnává trochu jinak právě proto, že každý máme jinou látkovou výměnu.

Obecně se ale dá říci, že se příznakům spojeným omezeným příjmem sacharidů někdy také přezdívá nízkosacharidová chřipka a obvykle netrvají déle než dva týdny – taková doba se dá překonat. Pomoci vám v tom může i zvýšený pitný režim – zařadit více tekutin a také trochu více solit. Proč? Protože radikální změna může způsobit dehydrataci organismu a nedostatek soli – to platí právě pro první týdny, kdy se učíte žít novým životním stylem. Pomáhá pít více neperlivé kvalitní vody a pokud jde o sůl, určitě to neznamená, že byste si měli do sypat kuchyňskou sůl ze slánku. Využijte přírodních zdrojů soli, z nichž ji tělo snáze a lehčeji zpracuje. Dost soli najdete třeba v mase nebo sýrech. A ještě jedno důležité upozornění – se solí zacházejte opatrně, a to hlavně pokud trpíte vyšším krevním tlakem – právě sůl na něm mívá velký podíl. Při odstraňování střevních potíží pomůže přidat do stravy více vlákniny, tu najdete hlavně v zelenině. Proti křečím pomáhá hořčík, se kterým si vaše střeva nejlépe poradí ráno a dopoledne.

Musíte zkrátka počítat s tím, že každé lidské tělo je trochu jiné. Je mnohdy obtížné zjistit, jaká taktika hubnutí na koho zabere. Někdo třeba zpočátku rychle a pak se odpadávání kil zastaví, u někoho to zase přijde až po delší době. Také se neznepokojujte tím, že na váze kila neubývají. Přeměřte se v pase metrem, možná zjistíte, že objem mizí. Podstatné je i to zjistit, kolik máte tuku a svalů. Někdy dochází k tomu, sice váha dolů nejde, ale je to tím, že budujete svalstvo a tuk ubývá, jenom o tom ještě nevíte. Když se skutečně nic neděje, můžete zkusit jinou taktiku. Vyfoťte si všechno, co sníte a vypijete. Potom můžete snadno posoudit, jestli jíte pouze povolené potraviny, krmíte se jenom třikrát denně, zařazujete správný příděl zeleniny, nejíte moc oříšků a ovoce, neservírujete si často dezerty i když jsou low carb a neuzobnete tu a tam něco zakázaného? Možná zjistíte, že někde děláte chybu a porušujete pravidla a to se samozřejmě rychle vymstí.

Když ale ani tohle nepomůže, zamýšlejte se dál. Co třeba mléčné výrobky? V low carb je smíte, ale ne každému trávení prospívají. Může být zakopaný pes v tom, že jich jíte moc. A pokud si je dopřejete, dávejte přednost kvalitním. Dále je důležitý pohyb. Rozproudí shazování a pomůže vám i zatočit se stresem. Dlouhodobý stres zvyšuje hladinu kortizolu, což přináší zpomalení metabolismu. Logicky to má vliv i na to, že špatně hubnete. Pijete občas alkohol? I to může být příčinou, proč kila dolů zkrátka nejdou. -

Úspěšnost hubnutí je často spojována s dostatkem vitamínu řady B a také D

Jestli jste až do teď nepřišli na kloub tomu, proč nehubnete, tak mám ještě pár posledních rad, které mne z vlastních zkušeností případně mých blízkých, napadají.

Pro správné nastartování fungování těla, často musíte stravu ještě něčím doplnit. Pokud nestačí pohyb, mohla by zabrat např. detoxikace, půst, Whole30, lymfatické masáže, energetické masáže, čínská medicína apod. Tedy cokoliv, co vás dokáže rychleji nakopnout a nasměrovat k vytouženému cíli. Hold to někdy trvá déle.

A co je opravdu důležité, musíte se s tímto stravovacím stylem cítit komfortně. Pokud tomu tak není, nelámejte to přes koleno a zkuste nějakou jinou formu zdravého stravovacího stylu. Nezapomeňte však na to, že ta podstata je víceméně všude stejná. Vždy byste měli přijímat potravu kvalitní a takovou, která vašemu tělo něco dá.

Číst další články