Jak rychle a zdravě zhubnout? Pomůže vám Low carb dieta

Proteinové palačinky a lívance - Shutterstock

Určitě chcete zhubnout nejenom trvale bez projevů jo-jo efektu, ale zároveň také rychle, tedy aby se efekt úbytku kilogramů projevil v relativně krátkém čase. Výživoví specialisté ale upozorňují, že příliš rychlé hubnutí může být i nebezpečné. Jak tedy skloubit tyto dva požadavky? Receptem je low carb stravování.

Low carb dieta rychle nastartuje odbourávání tuku

Obecně se doporučuje hubnout tempem zhruba 0,5 kg–1 kg týdně, tedy 2‒4 kg měsíčně. Rychlejší tempo není ideální, může znamenat celkovou únavu, nedostatek energie. Ovšem nastartovat i toto tempo bývá problém. Efektivní nástup přináší low carb strava založená na výrazném snížení příjmu sacharidů. Ve chvíli, kdy tělo nemá k dispozici dostatek sacharidů, zachová se velmi racionálně. Low carb dieta ho vlastně donutí čerpat energii z tuků, což je přesně ten správný krok, který potřebujete. Organismus sahá do tukových zásob, které metabolizuje na energii a low carb jídlo dodává dostatek proteinů a kvalitních zdravých tuků. Nemyslete si, ale že budete strádat, i tak se můžete najíst dobře, protože součástí stravy je například low carb knedlik. Je proto jasné, že low carb dieta není nuda.

Low carb strava přináší efekt

U mnoha rychlých diet dochází zpočátku úbytku kilogramů díky vyloučení nadbytečné vody z organismu, ale low carb dieta je v tomto ohledu jiná. K tomuto efektu nedochází, protože low carb jídla s minimem cukru zajišťují, že tělo ihned sáhne na záložní zdroj, kterým jsou tukové polštáře. Proto také je už během prvního nebo druhého týdne low carb dieta efektivní, dochází k váhovému úbytku, který ovšem nemá na svědomí odbouraná voda. Nižší obsah sacharidů ale neznamená, že byste měli nadobro vyloučit jídla s puncem sladkých jako například low carb lívance. Zároveň si můžete dopřát i kvalitní zeleninové pokrmy, třeba květákové placičky low carb. Pro sestavení kvalitního a pestrého nízkosacharidového jídelníčku si potřebujete vytvořit low carb nákupní seznam. Vybudujete si pestré a chutné low carb menu, kdy budete shazovat rychle minimálně požadované 4 kg měsíčně.

Číst další články