Jaké potraviny považujeme v low carb stravování za zakázané?

Výpočet BMI - Jaké správné potraviny jíst při hubnutí?

K tomu, aby se vám úspěšně podařilo zhubnout pomocí low carb stravování, nezbude vám nic jiného, než se některým potravinám vyhnout. Jednoduše je vyškrtnout z jídelníčku. Ze začátku to pro vás může být těžké, ale jakmile se dostaví první výsledky vašeho úsilí, tedy začnete hubnout, povzbudí vás tento fakt a pochopíte, že podstoupená omezení děláte pro dobro věci. Co si tedy při low carb životním stylu musíte odpustit?

Škroby do diety nepatří

Platí velmi jednoduché, nicméně účinné pravidlo. Měli byste se vystříhat všech potravin, které obsahují větší množství nejenom cukrů, ale také škrobů. Tento fakt si mnozí lidé často neuvědomují. Laici, kteří nemají žádné znalosti z chemie netuší, že i škroby spadají do kategorie sacharidů, a proto jejích konzumace je při nízkosacharidovém stravování nevhodná. Kde se škroby vyskytují? Velmi často v různých průmyslově zpracovaných potravinách, které ostatně jsou v low carb stravování také zakázané. Zde nahrazují dražší suroviny, právě proto je výrobci tak milují. Jde třeba o mléčné výrobky (typicky odtučněné jogurty), dále různé polotovary, které rovněž do nízkosacharidové stravy nepatří. Hodně škrobu se nachází třeba v rýži a obilovinách obecně. Vaše omezení by se tedy neměla soustředit pouze na širokou paletu klasických sladkostí a cukrovinek nebo sladkých pokrmů či přírodních sladidel a pečiva. Záběr je daleko širší.

Co vlastně nesmíte?

  • Veškeré obiloviny a výrobky z nich zhotovené, tedy žito, oves, pšenice, ječmen, kukuřice, kuskus, proso, rýže, ale i čirok. Dále pseudoobiloviny jako pohanka, quinoa nebo amarant. Ovesné vločky a také müsli z nich připravené. Celý sortiment pečiva, čili housky, rohlíky, chléb, koblihy, koláče a další pečené výrobky. Mouky, ať už jde o žitnou, pšeničnou, špaldovou, kukuřičnou nebo ječnou. Těstoviny. Sladká jídla jako palačinky a celý sortiment cukrovinek včetně sušenek, čokolády. Výrobky z těsta, i ty slané jako je třeba pizza. Vynechání celé palety těchto jídel bývá těžké, protože jsme od mala zvyklí konzumovat denně pečivo a hlavní jídla doplňovat sacharidovými přílohami.
  • Striktní zákaz platí pro jakékoliv druhy cukru, a to nejenom bílý rafinovaný řepný cukr, ale i hnědý třtinový, pochopitelně také med, třtinovou melasu a různé druhy sirupů: javorový, datlový, agáve, glukózovo-fruktózový sirup. Pochopitelně sem spadají i veškerá umělá sladidla. Sladit zkrátka nemůžete.
  • Odepřít si musíte i sušené ovoce včetně rozinek, a to navzdory tomu, že jde o významný zdroj vitamínů a dalších pro tělo nezbytných látek. Vyznačuje se totiž bohužel i vysokou koncentrací cukru.
  • Budete muset zapomenout i na některé sladší druhy ovoce, a to například: banány, hroznové víno, vodní melouny, hruška, fíky, datle, mango, broskve, mandarinky, meruňky, ananas.
  • Pokud jde o pití, nesmíte slazené džusy a limonády a slazenou kávu a čaj. Zapovězený je i alkohol. Vězte, že ten nemá žádný nutriční přínos. Kromě pořádné opice vám nic dalšího nedodá, výživová hodnota alkoholických nápojů je nulová. Dodáváte svému tělu jenom další nadbytečné kalorie, mimochodem na jeden gram čistého alkoholu připadá přibližně sedm kalorií. Kromě toho po alkoholu dostanete hlad, což je další nežádoucí jev. Zvýšená chuť k jídlu není rozhodně nic pozitivního. Takže alkohol si jistě můžete odpustit.

Stabilizujete si hladinu krevního cukru

Čeho vyloučením zakázaných potravin docílíte? Když se vám úspěšně podaří snížit příjem sacharidů, a to jak těch jednoduchých, tak i komplexních, zároveň tím velice účinně stabilizujete hladinu krevního cukru. Tímto krokem klesne také hladina inzulínu potřebná ke zpracování přijatých cukrů. Hormon inzulín má zároveň přímý vliv na množství ukládaných tukových zásob ve vašem těle. Energie z přijatých sacharidů, kterou nespálíte fyzickou aktivitou, totiž hned putuje do tukových faldíků a tento jev je samozřejmě naprosto nežádoucí. Ve chvíli, kdy je příjem sacharidů nižší a glykémie bez výkyvů, nepociťujete návaly vlčího hladu. Cítíte se sytí. Nemáte takovou chuť k jídlu a podaří se vám nastartovat proces hubnutí. Splníte tak cíl daný nízkosacharidovým stravováním.

Zlepšíte svůj zdravotní stav

Jaké další benefity odbourání potravin bohatých na sacharidy přinese? Často má snížená konzumace sacharidů i pozitivní vliv na zdravotní stav člověka. Mnoho z nás trpí nadváhou nebo je dokonce obézních a nižší množství konzumovaných cukrů vede ke kýženému snížení hmotnosti. To má dobrý dopad na glykémii. Lidé, kteří mají náběh na cukrovku II. typu nebo metabolický syndrom mohou svoje hodnoty glykémie dostat do normálu. Úbytkem váhy se snižuje zátěž kloubního aparátu, což pozastavuje rozvoj degenerativních onemocnění kloubů jako artróza či artritida. Také bolesti kloubů způsobené tím, že páteř a končetiny nesou nadbytečné kilogramy, ustávají.

Utlumíte záněty v těle

Tělo díky nízkému příjmu sacharidů začne jako zdroj energie vyžívat uložený tuk. Nadměrný přísun sacharidů, kterého se při klasickém způsobu stravování v dnešní době běžně dopouštíme, působí v organismu zánětlivě. Proto vyloučení sacharidových bomb ze stravy může přinést pozitivní efekt i v podobě utlumení zánětlivých procesů v těle. To se projeví třeba vymizením různých kožních potíží, například ekzémů. Celkově se nebudete také cítit tolik unavení jako v době, kdy jste se sacharidy přecpávali. Nízkosacharidová strava se také doporučuje u pacientů nemocných epilepsií.

Číst další články