Je nízkosacharidová dieta vhodná při cukrovce?

Shutterstock.com - cukr

Obecně se dá říci, že by se do náročnějších diet měli pouštět jenom naprosto zdraví lidé, kteří nemají žádné potíže. Pokud člověk trpí nějakou akutní nebo chronickou nemocí, raději by se měli úmyslu měnit radikálně svůj stravovací režim vzdát. Případně tento krok rozhodně před začátkem dodržování diety konzultovat se svým praktickým lékařem a ošetřujícím specialistou na danou chorobu. Jak je to v případě, že trpíte cukrovkou? Hodí se pro vás low carb režim, nebo se ho také raději zříci?

Může nastat zázrak?

Lidé, kteří jsou nemocní cukrovkou a buď užívají léky nebo si píchají inzulín, musí velmi pečlivě hlídat svoji stravu s ohledem na množství konzumovaných sacharidů. Proto se experimenty v tomto ohledu rozhodně nedoporučují. Ovšem zejména v případě diabetu 2. typu pacienti mají často nadváhu nebo jsou dokonce obézní. Tehdy je pro ně velice důležité hodně zhubnout, aby dosáhli přijatelnější hmotnosti. To se pozitivně promítne do jejich zdravotního stavu. Někdy se pak inzulínová rezistence buněk úplně srovná a v ideálním případě cukrovka vymizí. Zdá se vám to jako zázrak? I takové situace ale mohou při vhodné životosprávě nastat a značně ulehčí život. Jenom pár dat – na světě trpí cukrovkou 2. typu, tou, která bývá následkem přejídání sladkostmi a nevhodnou životosprávou, zhruba 480 miliónů lidí, což je ohromné číslo. V USA je jich asi 37 miliónů.

Bez přísné kontroly to nepůjde

Mnohé lékařské studie ukazují, že snížení hmotnosti má na cukrovku silný vliv. Diabetes je po úbytku váhy mnohem více pod kontrolou, stabilizuje se hladina cukru v krvi. I když se cukrovka zcela nevyléčí, její projevy se stanou mírnějšími, prognóza pacientů je mnohem lepší. Jednou z cest, jak docílit úbytku hmotnosti při cukrovce 2. typu je low carb režim. Vzhledem k nemoci, by ale měli být lidé s cukrovkou dodržující tento režim pod přísnou kontrolou diabetologa. Zároveň by si měli sami denně kontrolovat příjem sacharidů a měřit glykémii.

Pozitivní vliv na cholesterol

Lékařské studie ukazují, že diabetici 2. typu mají při pozorně kontrolovaném low carb režimu nejenom dobré výsledky v oblasti zdravého hubnutí (cca 4-5 kg) za měsíc, ale zároveň se zlepšují i další tělesné parametry. Ztrácejí tělesný tuk a zmenšuje se jim obvod pasu. To je nesmírně důležité, protože obvod pasu je přímo ovlivněn množstvím viscerálního tuku (tuk nahromaděný v oblasti břicha, především právě pasu). Tento tuk je nebezpečný z pohledu rizika kardiovaskulárních chorob, tedy mozkové mrtvice a infarktu. Pozitivní efekt má dieta i na parametry krve. Zvyšuje se hodný lipoproteinový cholesterol s vysokou hustotou, tedy ten hodný, který nese označení HDL. Naopak se snižuje množství zlého LDL cholesterolu a triglyceridů.

Vylepší se hodnoty tlaku i BMI

Dieta má v takovém případě rozhodně velký přínos. Na druhou stranu výzkumy jednoznačně dokazují, že změny ve stravě, tedy nízkosacharidový jídelníček je třeba udržovat dlouhodobě, aby se zlepšené hodnoty, tedy hladina krevního cukru a cholesterolu ustálily na stabilních hladinách. Pochopitelně se rovněž snižuje BMI, dále krevní tlak, obvod pasu. Lepší výsledky také má měření hladin inzulínu a glukózy nalačno. Zdá se tedy, že low carb režim, který povoluje konzumaci sacharidů jenom do hodnoty 130 gramů denně se jeví pro diabetiky 2. typu jako ideální cesta ke zhubnutí a udržení optimální hmotnosti a společně s vylepšením ukazatelů zdraví i mnohem lepší celkové kompenzace nemoci. Skutečně se to dá tak říci, ale všechno by vždy mělo probíhat až po konzultací s lékařem a nutričním terapeutem.

Úspěšně vyrovnáte hladinu glykémie

Low carb je vhodná pro diabetiky, protože díky nižšímu příjmu sacharidů nedochází k tak masivním výkyvům glykémie po jídle. Hladina krevního cukru je mnohem stabilnější, což je velice důležité. Jádrem nemoci zvané cukrovka je totiž právě neschopnost těla, tedy metabolických procesů, které se v něm odehrávají, udržet normální stabilizovanou hladinu krevního cukru v předepsaných mezích. Ovšem je otázkou, zda volit radikálnější low carb režim. Toto rozhodnutí by mělo spadat do kompetence vašeho lékaře. Protože ketodieta, která dovoluje konzumovat maximálně 50 gramů sacharidů denně, vyžaduje sledovat podrobně stav pacienta a především mu upravit dávkování inzulínu.

Glukóza není jediným zdrojem paliva

Celkově je ale zahájení nízkosacharidového stravování u diabetiků prospěšné. Mnohdy díky němu dojde ke snížení dávek léků, nebo dokonce může být stav cukrovky udržován bez potíží pouze pomocí diety a léky je možné vysadit. U většiny běžných strávníků tvoří sacharidy 50-60 % denní stravy. U low carb režimu toto množství poklesne na maximálně 30 %. To ovšem nevadí, lidské tělo se s tímto úbytkem vyrovná. Glukóza totiž netvoří jediný zdroj paliva pro mozek a svaly. Stejně hodnotným zdrojem jsou mastné kyseliny a ketolátky. Při vhodně stanovené low carb dietě nedochází k úbytku svalové hmoty. Podotýkáme, že při správně složené dietě, aby byla pestrá a nutričně hodnotná včetně dostatku vlákniny, bílkovin, zdravých tuků, vitamínů a minerálů.

Ketóza není totéž co ketoacidóza

Low carb dieta praktikovaná u lidí nemocných cukrovkou často budí velké obavy. Příčinou je pletení pojmů. Výroba ketolátek v těle, která nastane kvůli nedostatku glukózy totiž nemá vůbec nic společného s diabetickou ketoacidózou, jak se spousta lidí bohužel mylně domnívá. Jde právě o neznalost pojmů. Když se v těle tvoří ketolátky při ketodietě, je jejich tvorba přiměřená a regulovaná. Naproti tomu ketoacidóza bývá závažnou komplikací u cukrovky 1. typu. Když v těle nastane absolutní nedostatek inzulínu (pacient si třeba zapomene píchnout svoji dávku), dochází následně k silnému uvolňování mastných kyselin z tuků, které se v játrech mění na ohromné množství ketolátek, dochází k jejich velké nadprodukci, kterou tělo reaguje právě na situaci, že mu chybí hormon inzulín. Zatímco u ketózy se hladina ketolátky β-hydroxybutyrátu pohybuje v rozmezí 0,5–5 mmol/l a je regulovaná, při ketoacidóze stoupne nad 20 i více mmol/l, tedy mnohonásobně více. V tom je rozdíl.

Metabolismus vápníku neovlivňuje

Nižší příjem sacharidů navíc neprohlubuje riziko hypoglykemie, tedy nebezpečného poklesu hladiny krevního cukru u nemocných, jak by se možná mohlo někomu na první pohled zdít. Naopak má zřejmě kladný vliv a tlumí vedlejší účinky cukrovky jako třeba diabetické neuropatie. Periferní nervy tolik netrpí. Zvýšíte-li podíl tuků ve stravě při nízkosacharidovém režimu, nemělo by to mít negativní vliv na hladinu cholesterolu. Předpokládá se ale, že budete v souladu s doporučeními low carb preferovat nenasycené mastné omega-3 kyseliny. Rovněž studie prokazují, že low carb nezhoršuje metabolismus vápníku a osteoporózu. Pochopitelně nemá dieta vliv na psychiku ani nebrání aktivnímu sportování. Z výše uvedeného je vidět, že cukrovkářům může low carb stravování za přesně definovaných pravidel opravdu pomoci. Pochopitelně je ale nutný individuální přístup, nelze dávat žádná obecná doporučení. Co se hodí pro jednoho, nemusí být optimální pro druhého. Vždy je například nezbytné vzít v úvahu celkový zdravotní stav, další nemoci atd.

Číst další články