Když se low carb stane vaším životním stylem

Rychlé hubnutí - Spalovač tuků

Někteří lidé, co vyzkoušeli low carb stravování, se v něm takříkajíc našli. Co to znamená? Zásady nového režimu jim přešly do krve. Staly se nedílnou součástí jejich každodennosti. Tito lidé objevili výhody jídla s nízkým podílem sacharidů. Pochopili, že díky němu dosáhli svojí optimální hmotnosti a zároveň s mizejícími kily se zbavili i některých zdravotních potíží. Zkrátka a jednoduše nízkosacharidové stravování se stalo jejich životním stylem.

Když organismu chybí živiny

Celá řada diet je nějakým způsobem časově omezená. Jedná se o diety, při kterých smíte konzumovat jenom určité potraviny, a někdy jde o jejich velmi úzce omezený okruh. Návrat k původnímu způsobu stravování potom téměř jistě znamená jojo efekt. Navíc v rámci těchto diet vám může chybět řada živin, hlavně vitamínů a minerálů, a to právě proto, že okruh jídel je značně osekaný. Spousta diet totiž znamená jednostrannou stravu, která může být chudá na některé živiny. To způsobuje některé zdravotní problémy, protože organismu často chybí základní živiny.

Maximálně 14 dní

Návrat k původní stravě po skončení jednorázové a krátkodobé diety tak může přinést i návrat k původní váze. To je nepřípustné. Když se takříkajíc vrátíte do původních kolejí, v nichž jste jeli před započetím diety, můžete dojít k situaci, kdy nastane jojo efekt. Tělo totiž trpí stresem v souvislosti s dietou, kterou zažilo, a k tomu se mu třeba také nedostává určitých živin. Právě tyto faktory způsobují, že ztracené kilogramy znovu naberete. Ostatně i ketodieta, která vám přinese omezení příjmu sacharidů na maximálně 50 gramů měsíčně, je časově omezená, neměli byste ji držet déle než 14 týdnů. Potom by mělo následovat rozvolnění režimu nebo návrat ke stravování praktikovanému předtím, ale to způsobuje riziko.

Tělu nedáváte balast

V low carb stravování je ale situace o poznání jiná. Můžete přijímat více sacharidů, až cca 130 gramů denně. Jde tedy o volnější stravovací režim v porovnání právě s ketodietou. Klade se v něm ovšem důraz právě na to, abyste do svého organismu nedostávali žádný balast, ale kvalitní stravu bez jednoduchých cukrů. Povoleno je jenom malé množství komplexních sacharidů, které vás ale dlouhodobě nasytí. Právě z tohoto pohledu je low carb stravování výhodné a dobré jako životní styl. Udržujete se ve formě.

Více svěžesti, více energie

Když budete omezovat sacharidy na určité množství, ale nebudete v tom moc radikální, sklidíte pozitivní efekt. Brzy zjistíte, že se s nově uzpůsobeným jídelníčkem cítíte dobře. Najednou uvidíte, že jste svěžejší. Máte více energie. Nemusíte se dopovat kalorickými bombami, a přesto máte dobrou náladu. Změny se pozitivně promítají i do vašeho zdravotního stavu. Hladina glykémie se stabilizuje, poklesne hladina cholesterolu. Brzy přijdete na výhody tohoto systému. Například poleví některé záněty v těle, ekzémy, ale i žaludeční potíže. Dále se díky dietě snižuje krevní tlak.

Potřebujete bílkoviny

Oceníte přínosy nízkosacharidového stravování a stane se vaším životním stylem. Budete spokojení i bez nadbytku sacharidů. Potěší vás spousta zeleniny v jídelníčku, která je základem low carb. Budete sázet na dostatek kvalitních bílkovin v podobě masa, ať už hovězího, vepřového, drůbeže nebo ryb či mořských plodů, dále jsou důležité mléčné výrobky a vejce. Sami budete vyhledávat kvalitní bílkoviny a jejich zdroje. Pročítání etiket u masa a vajec se stane běžnou součástí vašeho života.

Dodržujte poměr tuků

Tuky jsou špatné. Také vám to všude hustili do hlavy? Nejezte máslo a sádlo je to největší zlo, co může být. Ano, neměli byste jíst spoustu nasycených tuků, ale na druhou stranu, tuky jsou důležité. Sami jste při low carb stravě nejspíše zjistili, jak moc prima je dopřát si třeba olivový nebo třeba dýňový olej. Ale zlo nutně nemusí být ani řepkový nebo slunečnicový olej. Důležité je, abyste si udrželi poměr nenasycených a nasycených mastných kyselin. Světová zdravotnická organizace navrhuje 4:1 ve prospěch těch omega-3 nenasycených. Obecně se u low carb navyšují tuky, ale právě ty zdravé, proto je velmi důležité, abyste si je hlídali.

Hledejte optimální variantu

Když se low carb stane vaším životním stylem, nemusíte se bát, že vás přepadne chuť na sladké. Najednou zjistíte, že se bez toho obejdete. Můžete nahradit klasickou mouku jinými variantami. Pokud jde o čokoládu, můžete si dopřát tu, u které je podíl kakaa alespoň 70 %. Celkové low carb znamená, že sacharidy budou tvořit maximálně 30 % vašeho denního příjmu. Můžete hledat tu svoji optimální variantu, která vám bude vyhovovat.

Číst další články