Kterou variantu low carb diety zvolit?

Shutterstock.com - Stop sladkého

Ve chvíli, kdy jste si jako svůj nový životní styl zvolili low carb dietu, čeká vás ještě jedno další rozhodnutí. Musíte si vybrat, jak přísný má váš jídelníček být, pokud jde o obsah sacharidů. Existují totiž různé režimy od velmi přísného až po poněkud volnější. Jak se v tom orientovat? Většinou jsou na výběr tři různé varianty. Po jaké z nich sáhnout?

Uvědomte si, kolik kilogramů chcete redukovat

Záleží hlavně na tom, kolik kilogramů chcete shodit. A také na skutečnosti, jak úspěšně nový režim zvládnete. Někdo nemá problém s tím, když má velmi omezený příjem sacharidů, pro jiného tohle představuje tvrdý oříšek. Jde o velký nezvyk, nedostatek sacharidů může přinést různé potíže. Varianty spočívají právě v množství sacharidů, které si dopřejete. U striktní ketodiety je povoleno pouze malé množství sacharidů, u volnějšího modelu více. Někomu stačí zhubnout třeba 3-5 kilogramů a potom si optimální hmotnost úspěšně udržovat, v tom případě si může vybrat mírnější způsob stravování, tedy s větším množstvím sacharidů.

Můžete začít s mírnější variantou

Potřebujete-li ale redukovat větší počet kilogramů – máte nadváhu nebo jste obézní, potom je namístě vybrat si přísnější kritéria. Jestliže váháte a nemáte s tímto životním stylem předchozí zkušenosti, zvolte lehčí variantu, protože přechod organismu do stavu ketózy může být náročnější. Měníte všechny svoje dosavadní zvyky. Když na nový způsob stravování přejdete, sžijete se s ním, dá se přejít k přísnějšímu stylu. Uvidíte, že hubnete a budete se cítit lépe. I tímto způsobem můžete postupně odbourat přebytečné kilogramy. Na druhou stranu, máte-li odvahu, můžete se rovnou pustit do radikálnější varianty a potom přejít na tu mírnější. Hodně lidí naopak volí tento postup. Záleží na vás, co si vyberete.

Tělo sahá do rezerv

Na výběr jsou různé varianty redukce nadváhy, u všech jde ale o stejný princip. Konzumujete méně sacharidů než předtím, jde o snížené množství v porovnání s klasickým modelem stravování. Vaše tělo musí hned řešit problém, že mu chybí základní zdroj paliva a potřebuje ho najít jinde. Během několika dnů se dostává do stavu ketózy. Když nemá k dispozici dost sacharidů, vybere si jako nový zdroj tuky. V játrech tuky přemění na ketony. Na tom, kolik sacharidů denně zkonzumujete, závisí stupeň, respektive hloubka celého hubnoucího procesu. U nejpřísnější varianty bude tělo muset sáhnout hodně hluboko do svých rezerv, tedy do tukových zásob. Je to těžké, minimálně zpočátku, ale zase to rychle přinese velký efekt.

Běh na dlouhou trať má vyšší efekt

Za nejtvrdší variantu diety považujeme tu ketogenní, tedy ketodietu. Tehdy konzumujete denně jenom 20-50 g sacharidů. Váš denní příjem sacharidů nepřesahuje 10 % standardního denního příjmu potravin. I tak je ale obrovskou chybou domnívat se, že během jednoho nebo dvou týdnů shodíte třeba 10 kg. Takového nárazového skoku tělo není schopno. Hubnutí, aby bylo zdravé a lidské tělo ho zvládlo, zkrátka trvá nějakou dobu. Ve hře není jenom množství sacharidů, které denně sníte, ale rovněž i délku trvání diety. Lepší je běh na dlouhou trať, tedy volit si hubnutí na delší dobu. Potom se tělo s novou situací lépe vypořádá a dosáhnete dlouhodobého efektu.

Tří fáze jako nejvhodnější varianta

V případě vyšší nadváhy nebo obezity se jako nejvhodnější doporučují tři fáze hubnutí. Takový systém vás bude zároveň motivovat. Zjistíte, že hubnutí opravdu funguje, což vás popožene k dalšímu procesu. Úspěch bude představovat motor k dalšímu snažení. Díky němu vydržíte tento režim dodržovat dlouhé týdny i měsíce. Pokud jde o první fázi diety, ta by měl trvat jeden týden až dva měsíce, tedy osm týdnů. Druhá fáze by neměla přesáhnout šest týdnů – její součet s tou první má tedy trvat maximálně 14 týdnů, čili 3,5 měsíce.

Dobrý udržovací program

Při druhé fázi diety už přijímáte více sacharidů, čili nad 50 gramů, ale zároveň by limit neměl být vyšší než 130-150 g. Slovem low carb se obvykle rozumí právě tento způsob stravování. Zde by podíl sacharidů neměl být vyšší než 26 % nebo 30 %. Obvykle ale nedosahuje ani těchto hodnot. Pokud jde o dietu s 30 % sacharidů, obvykle tím rozumíme stravovací režim, u kterého chybí pečivo, sladkosti a přílohy. Jde o dobrý způsob, jak si dlouhodobě udržet optimální množství kilogramů.

Udržovací fáze diety

Přechod ke standardnímu jídlu s tím, že si ponecháte dosažené zdravé stravovací návyky znamená třetí fázi diety. Jednoduše řečeno to znamená nepřehánět to s množstvím konzumovaných sacharidů. Při udržovací fázi konzumujete 130, 150 nebo maximálně 200 gramů sacharidů denně. Proti velmi tvrdému režimu to představuje vlastně čtyřnásobek. Tehdy už hledáte jenom zdravou podobu sacharidů, z nichž získáváte energii postupně. Jedná se pochopitelně o komplexní sacharidy. Úplně vynecháváte balast, prázdné kalorie bez jakékoliv výživové hodnoty. Právě ty přinášejí jenom další tvorbu tukových polštářků.

Zbouráte zaběhané stereotypy

V případě druhé a třetí fáze diety mizí nadbytečné kilogramy a dochází postupnému přechodu na stravovací styl s malým množstvím sacharidů. Takový režim je dobré udržet si dlouhodobě. Přetvoříte tím známé stravovací stereotypy. Uvidíte, že menší množství sacharidů vám přinese úlevu. V těle nebude tolik zánětů, budete se zároveň cítit svěžejší. Vyhnete se také jo-jo efektu a změny, které jste si takto zajistili, budou trvalé. Organismus už nebude pociťovat nedostatek sacharidů.

Číst další články