Low carb a potraviny na pomezí povolených a zakázaných

Červená čočka - Shutterstock

V rámci low carb diety se setkáváte s více kategoriemi potravin. Jde jednak o potraviny povolené, které v rámci nízkosacharidového jídelníčku můžete, ale zároveň musíte jíst. Sem patří třeba vejce či maso. Na druhé straně spektra jsou potraviny zakázané. Sem řadíme například veškeré sladkosti či obiloviny. Existuje však ještě třetí kategorie potravin, a sice takové, které jsou někde uprostřed, tedy na pomezí povolených a zakázaných. U nich je otázka konzumace složitější. Probereme si je tedy podrobněji.

Maso bývalo svátečním jídlem

Luštěniny jsou skvělým doplňkem jídelníčku. Naši předkové je konzumovali ve velkém množství. Čerpali z nich tolik potřebné živiny a zejména bílkoviny, protože nejedli zdaleka tolik masa jako my v současnosti. Různé druhy luštěnin, ať už šlo o hrách, fazole nebo třeba čočku pro ně byly zdrojem výživy, k životu nezbytných bílkovin, protože maso se v minulosti řadilo ke svátečním jídlům a na talíři se zejména u chudších vrstev obyvatel objevovalo poměrně sporadicky. Samozřejmě sem řadíme i cizrnu, sóju, tempeh, tofu.

Luštěniny jezte omezeně

Jaký je vztah luštěnin k low carb dietě? Trochu komplikovanější. Kromě bílkovin a cenných tuků totiž obsahují i sacharidy. Zavrhnout je kvůli tomu by ale byla velká škoda, protože jde o nutričně velice hodnotné potraviny. Takže co s tím? Někteří odborníci na nízkosacharidový stravovací režim je z jídelníčku vylučují, což je ale škoda, protože obsahují řadu výživných látek včetně minerálů a vitamínů. Proto byste je konzumovat měli, zejména v případě, že jste si nevybrali ten nejpřísnější nízkosacharidový režim, avšak v omezeném množství. Byla by škoda je úplně vynechat, zacházejte s nimi ale s mírou a jezte je jenom v omezených množstvích.

Opatrně se sladkou zeleninou

Kromě luštěnin se na pomezí zákazu pohybuje i takzvaně sladká zelenina. Už jsme psali o tom, že u low carb stravování platí pravidlo, že byste měli konzumovat hlavně zeleninu, která roste nad zemí. Proč? Jednoduše proto, že obsahuje menší množství sacharidů než ta rostoucí pod zemí. Do kategorie sladké zeleniny řadíme například mrkev, červenou řepu, celer, ale pastinák, dále klasické brambory a sladké brambory zvané batáty. Tady platí zhruba totéž co u luštěnin. I v tomto případě jde o nutričně hodnotné potraviny, které by bylo škoda ze svého menu úplně a jednou pro vždy vyškrtnout. Proto na ně nezapomínejte, tedy v případě, že nepraktikujete tu nejtvrdší variantu nízkosacharidové stravy, čili ketodietu. U mírnějších režimů si je dopřejte, ovšem ve velmi omezeném a přísně kontrolovaném množství.

Oříšky mají omega-3 mastné kyseliny

Další výživově hodnotnou skupinou jsou ořechy, ať už máme na mysli vlašské, lískové, kešu, para, pistácie, arašídy. Najdete v nich velké množství omega-3 mastných nenasycených kyselin, proto by ve stravě neměly chybět. Ovšem i zde se potýkáme se stejným úskalím jako u luštěnin a sladších druhů zeleniny. Je v nich dost velké množství sacharidů. Stejné je to i v případě semínek, ať již sezamových, slunečnicových, chia, lněných, makových či dýňových. Konzumujte je opatrně, s mírou, nepřecpávejte se jimi. I zde výživová hodnota převyšuje skutečnost, že obsah sacharidů v nich může být poměrně vysoký.

Oleje mohou podporovat záněty

Poslední kategorií potravin, u kterých je třeba být v případě dodržování low carb diety velmi obezřetný, i když z jiných důvodů než u těch předešlých, jsou rostlinné oleje a margaríny. U nich sice nejsou ve hře obsažené sacharidy, ale jiné látky. Jde hlavně o omega-6 mastné kyseliny, kterých obecně konzumujeme přes míru na úkor omega-3 mastných kyselin, a dále také polynenasycené tuky označované zkratkou PUFA. Pokud jich budete konzumovat hodně, vězte, že o potraviny, které podporují vznik zánětů v těle. Jak s nimi zacházet? Nepřehánět to, ať už jde o řepkový, slunečnicový, konopný, kukuřičný, sezamový, palmový, arašídový, lněný či třeba sójový, rýžový olej i olej z chia semínek. Používat je můžete, ale platí opravdu všeho s mírou a velkou opatrností. Obecně jsou u low carb diety mnohem lepší volbou tuky panenské, nerafinované, jako například panenský olivový olej.

Číst další články