Radikální nízkosacharidový režim aneb co vlastně způsobuje v těle ketóza

Ketonová dieta - Shutterstock.com

Co se s vaším tělem bude dít ve chvíli, kdy výrazně omezíte příjem sacharidů? Při nepřísnějším low carb režimu se lidský organismus dostává do stavu ketózy. Co si pod tímto pojmem představit? Pro tělo to znamená omezení sacharidů, což přináší nedostatek paliva pro mozek a svaly. Na tuto skutečnost musí rychle zareagovat. Nejdříve sáhne po zásobním glykogenu v játrech, a když dojde i ten, potom hledá další zdroje.

Mastné kyseliny se štěpí

Palivo najde v tukových zásobách, které začne ve stavu ketózy postupně likvidovat. Odbourává mastné kyseliny, jež se nachází v tukových polštářích v těle. Tyto mastné kyseliny se dostávají do jater, kde začne probíhat metabolická přeměna, která se odborně nazývá ketogeneze. Dochází při ní ke štěpení mastných kyselin na ketolátky, jež následně putují do krve. Ketony pak znamenají energetický zdroj k fungování vašeho těla. K této nejhlubší, radikální přeměně dochází ve chvíli, kdy zvolíte nejpřísnější nízkosacharidový režim, tedy tělu dopřáváte maximálně 50 gramů sacharidů denně. Tehdy se tělo do popisovaného stavu ketózy dostane během několika dnů.

Myslete hlavně na dostatek tekutin

Co s sebou ketóza přináší? Nedostatek sacharidů, na který nejste zvyklí, může znamenat únavu. Budete se cítit, jako byste byli bez energie, přijít může i bolest hlavy nebo svalů. Důležité proto je při startu nového a zcela odlišného životního stylu dodržovat dostatečný pitný režim. Potřebné množství tekutin vám pomůže případné potíže zdárně zvládnout. Zároveň byste si zahájení tohoto stravovacího režimu měli naplánovat na dobu, kdy nezažíváte příliš velké stresy. Ty by totiž mohly být pro vaše předsevzetí smrtící. Znovu byste sáhli po sacharidech, protože byste pocítili nutnost dodat tělu vyčerpanému stresovou reakcí energii k jeho fungování. Proto s radikální nízkosacharidovým režimem začínejte pokud možno v klidném období.

Může přijít únava i bolesti hlavy a svalstva

Kdy se vlastně do stavu ketózy dostanete? Zpravidla během 2-4 dnů od okamžiku, kdy uděláte ve svém stravovacím režimu zásadní krok spočívající v radikálním omezení přijímaných sacharidů. Fakt, že jste se ocitli ve stavu ketózy, poznáte poměrně jednoduše. První startovací dny nemusí být zrovna příjemnou zkušeností právě kvůli popisované únavě, která se může objevit. Ty ale uplynou a potom už se budete cítit lépe, přijde nová energie, opadne pocit hladu. Kilogramy začnou ubývat. Nemyslete si ale, že hmotnost poletí dolů raketovým tempem. Například může nastat situace, že zpočátku nastartujete hubnoucí proces úspěšně, ale pak se zaseknete. Nestresujte se tím. K úbytku kil může docházet ve vlnách, takže byste se například neměli trápit každodenním vážením. Stačí to jednou do týdne.

Zkouška moči pro váš dobrý pocit

Hmatatelným důkazem, že váš metabolismus produkuje ketony, jsou diagnostické proužky dostupné v lékárnách. S jejich pomocí si můžete analýzou svojí moči potvrdit, že jste opravdu ve stavu ketózy. Myslete ale na to, že uvolňování ketonů dochází kolísavě v průběhu dne, zároveň také proužky odhalují přítomnost pouze některých ketonů, hlavně acetoacetátu. Zkouška je tedy spíše orientační. Navíc barva proužku, ukazující kolik ketonů vylučujete, nevypovídá o tom, jak rychle budete hubnout. Jde jenom o vaše vnitřní uspokojení, že k metabolické změně opravdu došlo a jste na dobré cestě k optimální hmotnosti.

Dolů poletí hladina cukru i cholesterolu

Ve stavu ketózy by rovněž mělo dojít k úpravě řady zdravotních parametrů. Především jde o snížení glykemie, tedy hladiny krevního cukru. Poklesne také hladina LDL cholesterolu, který má nelichotivou přezdívku zlý, zároveň stoupne hladina tzv. hodného HDL cholesterolu. Může dojít ke snížení otoků, zlepšení stavu pleti. Ketóza kladně ovlivňuje lymfatický oběh, tlumí projevy celulitidy. Někdy se však ketóza zaměňuje s ketoacidózou. Ketoacidóza vzniká u diabetiků. Těm chybí hormon inzulín, který kromě zpracování sacharidů zajišťuje i regulaci výroby ketonů. Kvůli tomu může jejich hladina v těle nemocného cukrovkou překročit určitou mez. Tehdy přichází stav, který ohrožuje život diabetika. U zdravého člověka, jenž cukrovkou netrpí, ale ani při dodržování přísné varianty low carb stravování ke stavu ketoacidózy dojít nemůže.

Zdravá játra ani ledviny v ketóze nikdy netrpí

Může stav ketózy nějak zásadně ovlivnit činnost některých důležitých orgánů ve vašem těle, především ledvin a jater? Zásadním úkolem obou je vyplavování škodlivin z vašeho těla. Zdravá játra stav ketózy bez potíží zvládnou. Mnohem více je zatěžujete svojí nadváhou, než stavem ketoacidózy. Totéž platí pro ledviny. Zároveň je ale třeba říci, že ve stavu ketózy by tělo mělo být maximálně 12 týdnů, pak se měl podíl sacharidů opět navýšit, ale v rozumné míře, aby bylo možné si svoji ideální hmotnost dlouhodobě udržet.

Zásobte se bílkovinami, vitamíny a minerály

Jaká pravidla jsou ve stavu ketózy ještě důležitá? Konzumujte tuky. Nebojte se jich. Mohou tvořit až 60 či 70 % denního příjmu. Dbejte však na to, aby opravdu pocházely z kvalitních zdrojů. Soustřeďte se také na potřebný podíl bílkovin. Pokud proteiny zanedbáte, tělo si pro sáhne do svalové hmoty, která bude chudnout. Jestliže se ale budete řídit naším popisovaným jídelníčkem, podobná situace určitě nenastane. Zároveň nezapomínejte na vitamíny, stopové prvky a minerály. Opět – jestliže si vštípíte stanovená pravidla správného radikálního nízkosacharidového stravování, nic podobného vám nehrozí.

Číst další články